Przejdź do treści

MamStartup.pl – zestawienie ScaleUp

Aż 61 podmiotów ubiegało się o udział w pilotażowym programie Scale UP, którego organizatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Redakcja MamStartup.pl przygotowała zestawienie podmiotów, które wygrały konkurs i mają pomóc w osiągnięciu sukcesu polskim startupom.

Zainteresowanie programem przerosło oczekiwania Ministerstwa, dlatego postanowiono zwiększyć pulę finansowania z początkowych 35 mln zł do 58 mln zł. – Udało się nam zmobilizować bardzo dużą liczbę nie tylko potencjalnych akceleratorów, ale przede wszystkim dużych przedsiębiorstw, w tym spółek z udziałem skarbu państwa, których potencjał i otwarcie na start-upy może sprawić, że na rynku pojawią się nowe produkty i usługi. Liczymy, że za dwa lata pojawi się 200 nowych innowacyjnych firm – mówiła Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

Podmioty chcące utworzyć program akceleracyjny przeznaczony dla startupów miały wykazać się determinacją i planem działania dla wszystkich chętnych startupów. Jednak głównym wymogiem, który pozwolił podmiotom na przyznanie dotacji w postaci ok. sześciu milionów złotych, było partnerstwo z dużą firmą. Dzięki niemu młode startupy miały lepiej dostosować się do panujących warunków na rynku.

Wyłonione w drodze konkursu 10 programów akceleracyjnych ma za zadanie wsparcie startupów w skalowaniu biznesów. I choć w listopadzie ogłoszono wyniki konkursu, dopiero teraz podpisano umowy z PARPem na realizację programów. Środki, które otrzymają podmioty, przeznaczą na akcelerację minimum 20 startupów (na każdy program). Za dwa lata zostaną one rozliczone ze swojej działalności. 

Zapoznaj się z pełnym zestawieniem